Yapay Zeka Nasıl Olmalı ? Neredeyiz ?

Yapay Zeka cenkut 432

Nasıl olmalı ?

Hep düşünüyoruz, çıkacak çıkıyor kesinlikle çok yakın fakat bir türlü var olan sistemlerimizin üzerine yapay zekayı oturtamıyoruz. Peki bu sorun if else gibi kısaltılmış sonuçlardan dolayı olabilir mi ? Yada 0 ve 1 kaynaklanıyor olabilir mi ? Aslında bakarsak bir yazılım yada süreç geliştirir gibi yapay zeka geliştiremeyeceğimizi düşünüyorum. Daha detayına inersek bu yazılım ve donanımın kaldıramayacağı nitellikte bir kavrayış gerektiyor. Kısaca yapay zeka kavramı 0 ve 1 ile kodlamak bence kendimizi kısıtlamak gibi geliyor.

Yapay zeka kendi kendine düşünebilen ve sadece bir bilgisayar yazılımı sınırlarında olan bir yapı olmamalıdır. Belki bir süper bilgisayar varolan bir yazılım olabilir ve bilgisayar sistemlerden yararlanabilir.

yapay-zeka

Yapay Zeka Ne yapmalıyız ?

Birçok yeni kavram ortaya çıktı: Big Data, Internet Of Things fark ediyor musunuz ? Bunlar zaten vardı ? Sadece bir gruplandırıldı yani isimlendirildi. Aslına bakarsak yeni bir keşif yok. Yani takılıp kaldığımız nokta hep ama hep 0 ve 1 içinden geçmeye çalışıyoruz.

Gerçek bir yapay zeka yazılımı kodlaması kesinlikle elektriksel 0 kapalı ve 1 açık kodlamanın dışında gerçekleşmelidir. Artık kendi kendine düşünebilmesi için 2 ihtimalden birini seçen bir yapıdan ziyade daha organik ve alternatif bir altyapı üzerine kurulmalıdır.

Sınırları zorlamak, kısaca bir yazılım çok sağlam olması yada güçlü olması satır sayısı ile eşdeğer değildir. Kısaca ortam olarak kapsam olarak bilgisayar teknolojisinin üstüne bir donanıma ortaya çıkacağı aşikardır.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir