Windows Server 2012 R2 Kurulumu

WindowsServer 2012 R2 cenkut 578

Windows Server 2012 R2 Kurulumu

Windows Server 2012 R2 Kurulumu Başlıyoruz. Bu adımları olabildiğince açıklamaya çalışacağım.

 

2012r2-kurulum1adim-turkce

Windows Server 2012 R2 Kurulum Başlıyoruz DVD Sunucuya yerleştirip Sunucu başlattığınızda Türkçe kurulum ekranında bu şekilde gelecektir. İleri diyerek herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

 

2012r2-kurulum2adim-turkce

 

Şimdi ise Yükle Diyerek ilerliyoruz. İsterseniz F10 basarak Komut satırı ile onarma işlemleri yapabilirsiniz.

 

2012r2-kurulum4adim-turkce

İşletim Sisteminin Seçimi ekranındayız bu imaj sadece Standart versiyon içerdiğinden 2 seçenekte standart versiyon fakat tek fark bir tanesi GUI olan grafiksel arayüz başlat programlar gibi arayüzü olan versiyon diğer ise Core dediğimiz çekirdek versiyon olmaktadır. Çekirdek versiyonda powershell ve cmd ile komutlar çalışabildiğimiz gibi aynı ortamda GUI arayüzü olan bir windows sunucu üzerinden yönetimini sağlayabiliriz.

2012r2-kurulum5adim-turkce

Windows Lisans koşullarını kabul ederek ilerliyoruz.

2012r2-kurulum3adim-turkce

Seçtiğimiz versiyona ait ürün anahtarı girmemizi istiyor. Server işletim sistemlerinde 30 günlük aktivasyon çıkmamaktadır. Sadece Relaese yada Insider olarak yayımlanan versiyonlarda ürün anahtarı girmeden kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu kurulumu test amaçlı yapıyorsanız internet bulacağınız herhangi bir anahtarı girerek kuruluma devam edebilirsiniz. Fakat bu sunucuyu şirkette kullanacaksanız lisans satın almanız gerekiyor. Bunun için Microsoft Partneri firmalarla görüşebilir yada direk Microsoft arayabilirsiniz. Korsan kullanmanız durumunda sunucunuz kritik güvenlik güncelleştirmelerini yapmayacak ve bilgisayarlarınız risk altında olacaktır. Bakınız Cyrptolocker gibi virüsler büyük sorunlara yol açmaktadır.

2012r2-kurulum6adim-turkce

Bu 2 seçenek var Yükselt versiyon Windows Server 2008 R2 olan bir işletim sistemini Windows Server 2012 R2 yükseltmeye yardımcı olacaktır. Fakat bunun öncesi yedek almanız ve uyumluluk testleri yapmanız gerekmektedir. Bunun için Migration Tool kullanabilirsiniz. Biz Sıfır kurulum yapacağımız için Özel seçiyoruz.

2012r2-kurulum7adim-turkce

Bu ekran klasik windows kurulumunda disk yapılandırma ekranımız olmaktadır. Sıfır kurulumlarda ayrılmamış alan olarak gelen disk alanı seçerek İleri dersek tüm disk alanı Sistem ayıracaktır. Eğer Yeni tıklayıp minumum 30 GB alan tanımlamnız gerekmektedir. Tavsiye edilen 60-100gb alandır. Kullanılacak servislere göre değişmektedir.

2012r2-kurulum8adim-turkce

Kurulum başladı bu adımlar tamamlandıktan sonra yeniden başlatacak ve artık kurulum için kullandığımız medya gerek kalmadığı için yeniden başlatma esansında çıkartabilirsiniz. Tekrar açıldığında bu ekranda adımları yanında yeşil ok işaretleriyle onaylamış olacaktır.

2012r2-kurulum9adim-turkce-Windows Server 2012 R2 Kurulumu

Windows Server 2012 R2 Kurulumu tamamlanıp açıldığında size strong seviyede bir şifre tanımlamanızı istiyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir