Windows Server 2012 R2 ilk ayarlar

WindowsServer 2012 R2 cenkut 914

ilk Ayarlar Windows Server 2012 R2

Windows Server 2012 R2 Kurulum Tamamlandıktan sonra Sunucu ilk ayarlar Server Manager üzerinde Local Server kısmından gerçekleştiriyoruz. Bu alanda sunucumuz kurulduktan sonra yapılandırmamız gereken ilk bilgiler toplu şekilde tek ekrandan kontrol edilebilmektedir.

localserver-windowsserver2012r2-servermanager-cenkutcom ilk ayarlar

Propeties for SUNUCUADI kısmını altındaki alanda ilk ayarlar tanımlıyoruz.

Server manager üzerinde ki Local Server tabında Sunucumuzun kurulum aşamasında sonraki ilk temel ayarlarını yaptığımız alan ilk temel ayar Computer Name , bilgisayarın adı kısmıdır ağ üzerinde ulaşırken DNS kayıtlarına görünecek bir isimdir. Tercih ederken sunucunun işlevine göre FirmaDC yada FirmaSQL gibi isimler verilebilir. Hemen yanında Windows Update ve Last installed update kısmı bu Windows Güncellemeleri sunucu kurulumdan sonra 1 kez yapılır ve bu özellik istemenden yeniden başlatmaya neden olmaması açısından kapatılır Windows Update Never modunda bırakıyoruz.

Windows Error Reporting

kapalı şekilde gelmektedir. Hata oluştuğunda Microsoft Gönder Gönderme ekranı gelmemesi için bu özellik kapalı gelmektedir. Bazen bu hata gönderme de hatalara yol açmaktadır.

IE Enchanced Security Configuration

sadece Administrators grubuna KAPALI şekilde yapabiliriz. Bu özellikte sunucu üzerinden internet explorer ile sitelerde gezme indirme java çalıştırma activeX çalıştırma gibi durumlarda engel olmaktadır. Bir güvenlik önemledir fakat Users seviyesinde bırakılmalıdır.

Time Zone

Bölgesel ayarlar anlamına gelir Türkiye artık +3:00 Bölgesinde saat ayarlarını kullanmaktadır. Saat ayarları önemlidir diğer sunucularda aynı bölge seçili olmaz ise replikasyonlarda sorunlar yaşanır. Oturum açarken güvenlik sorunları yaşanır.

Remote Managment

Sunucu ilk ayarları için önemlidir. Aynı ağ sisteminde birden fazla sunucunuz varsa tek bir sunucu üzerinden diğer sunucularınıza rol ekleyebilir ve özellik ekleyebilirsiniz bu remote management aktif kalmalıdır.

Remote Desktop

Bu genellikle açılır sunucuya konsol bağlantısı üzerinden değilde RDP dediğmiz uzak masaüstü bağlantısı üzerinden ulaşmak için açık bırakılır varsayılan portu 3389 olup kısayol MSTSC ile çalıştır çağrılarak IP veya isim yazılarak yerel ağda bağlantı sağlanabilir. İnternet üzerinden bu bağlantı sağlamak için Modemden 3389 port bu sunucu ip adresine yönlendirmeniz gerekmektedir.

Nic Teaming

Birden fazla ağ kartına sahip sunucularıda bu kartların band genişliklerini birleştirerek tek bir ip altında toplamaya yarayan güzel bir özelliktir. Aynı zaman Yükü dengelemektedir. Load Balancing yapar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

“Windows Server 2012 R2 ilk ayarlar” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir