SSD vs HDD

Donanım cenkut 512

SSD vs HDD

SSD – Solid State Drive Nedir ?

Bir kart üzerinde Kontrolcü, Bellek Çipleri ve Arayüz olan bir donanımdır.SSD vs HDD Diskler diğer disklere göre daha farklı bir sistem ile çalışmaktadır. Kısaca mekanik bir okuyucu kafa yerine veri çipler de kaydedilmektedir. Örneğin büyük bir flash disk gibi düşünün. Sabit Disk (hardisk) çalışma anında sarsılma durumunda kafa sorunu çıkartırken SSD Solit State Disk ise böyle bir sorun bulunmamaktadır. Fakat SSD’ler de bir ömür yani çip ömrü bulunmaktadır bu durumda ne kadar az yazıp okursanız o kadar uzun ömürlü olacaktır diyebiliriz.

Dikkat edilmesi gerekenler

SSD dikkat edilmesi gereken konu kesinlikle VERİ yedeklemek için kullanılmaz sadece işletim sistemi hızlandırmak için sistem tarafında kullanılabilir. Birde SSD disk defrag yapılmaz ömrünü kısaltacaktır.
Sabit disk (hardisk) hafta bir defrag yapmak önemlidir. Bunun için ücretsiz bir araç olarak Auslogic Disk Defrag önerebilirim indirmek için tıklayın.

SSD controller

Tavsiyeler

Tavsiye SSD Corsair olacaktır şuan en yüksek yazma hızı 550/540 bu marka bulunmaktadır.
Sabit Disk ise kullanım alanına göre eğer Depolama yapacaksanız Storage Nas özelliği olan diskleri seçmeli, güvenlik kameraları kaydı için ise security 7/24 diskleri seçmelisiniz. Genellikle seagate firmasında mevcut diğer markalarda örneğin WD black serisi tercih edilebilir. Sabit Disk alırken 7200RPM ve ön bellek cache dikkat etmelisiniz şuan 7200RPM ve 64MB mevcut fakat yeni yeni 128MB cache çıkıyor bunun dışında ise hibrid diskler mevcut 1TB Sabitdisk 8MB SSD gömülü üzerinde biraz performans farkı var ama yenide ikisininde yeri ayrı olduğunu düşünüyorum. Tavsiyem işletim sisteminiz için SSD verileriniz için HDD sabit disk kullanmanız yönünde olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir