Server Manager Kullanımı Windows Server

WindowsServer 2012 R2 cenkut 770

Windows Server 2012 R2 Server Manager Kullanımı

Windows Server 2012 R2 yönetim kısmını Server Manager üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu Server Manager ana ekranından Dashboard üzerinden sunucularımıza istediğimiz rolleri veya özellikleri ekleyebilir. Sol menüdeki kısa yollardan çalışan hizmetleri tıkladığınızda orta kısımdan da o hizmetin olaylarını görüntüleyebilirsiniz. Sağ üst kısımda ki menüde ki Tools altında sunucu üzerinde kurulu rollerin veya hizmetlerin yönetmek için gerekli araçlar bulabilirsiniz. Yine yüklediğiniz herhangi bir rol yada özellikle ilgili olarak bayrak ikonuna tıklayıp sonucu görebilirsiniz. Sağ kısımdaki menü All Servers listesinde ağınızda yada domain ortamınızıda ki yönetim izni olan sunucularınızın listesini görebilir ve tıkladığınızda o sunuculara roller veya özellikler ekleyebilirsiniz.

dashboard-servermanager-windowsserver2012r2-cenkutcom

Dashboard kısımında Add Roles and Features ile rol yada özellik sunucularımıza buradan ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Active Directory Domain Service rolü eklediğiniz bu sunucu artık bir domain controller olmaktadır. Bu kurulumla ilgili olarak Active Directory makalemize veya videomuza bakabilirisiniz

localserver-windowsserver2012r2-servermanager-cenkutcom

Sever Manager Local Server ayarlarını ilgili makalemizden takip edebilirsiniz.

Server Manager Sağ üst menüsünde tools default olarak gelen araçlar listesi aşağıdaki göründüğü gibidir. Windows temel servislerini ve donanımsal gereksinimleri yönetebileceğiniz araçları listeler. Siz yeni roller ve özellikler ekledikçe buradaki liste genişlemektedir.

servermanager-tools-windowsserver2012r2-cenkutcom Server manager

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir