Kurumsal Bilgi Güvenliği

Bilgi Güvenliği cenkut 446

Kurumsal Bilgi Güvenliği

Bilgi artık çağımızda paradan daha değerlidir bir varlıktır. Paranızı bankada yada kasalarda saklarken sahip olduğunuz bilgiyi aynı özeni göstermiyorsunuz! Kurumsal bilgi güvenliği tabiri tam bu noktada devreye giriyor.

 

Security_Login-620x350

  • Kullanıcıya verilen IT donanımları kişisel kullanıma yönelik kullanılmayacağı konusunda sözleşme imzalanmalıdır. ( Kullanıcı Sözleşmesi )
  • Güçlü Şifreler Kullanımı Zorunlu hale getirilmelidir. Örnek vermek gerekirse 3 ayda bir değişmeli, aynı şifre başka yerde kullanılmaması ve harf,rakam,özel karakter, büyük-küçük harf kullanıması
  • Yazılım ve Donanım Envanteri hazırlanmalıdır. Tüm yazılımların lisanslarının listelenmesi, Tüm donanımların listelenmesi yanı sıra İşletim Sistemi Güncelleştirmelerinin envanteri tutulmalıdır.
  • Yedekleme Yazılım yada Donanım ; Yedekleme işlemi sonun da test ve kontrol edilmesi, Yedeklerin fiziksel olarak ayrılması gibi detaylara dikkat edilmelidir
  • Felaket Senaryoları ( Disaster Recovery) ve Yüksek Erişilebilirlik (High Avaibility) senaryoları önceden planlanıp uygulanmalı ve test edilmelidir.
  • Güvenlik Yazılımı ve Donanımı Özellikleri ; minimum kaynak kullanmalıdır, yönetim konsolu kontrolü olmalıdır, Teknik Destek Alınabilmelidir, Tercih ederken referans isteyiniz.

Kurumsal Bilgi Güvenliği konusu 3-5 çalışanı olan şirketlerden tutunda binlerce çalışanı ve onlarca şubesi olan şirketlere kadar herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Bu konuda isterseniz dışardan destek vermekteyiz. CNK Bilgisayar Ltd. Şti. 0224-662 06 06 veya 0532 267 57 29

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir