Kablosuz Ağ Şifresini Kırmak

Windows 10 cenkut 635

Kablosuz Ağ Şifresini Kırmak ” Programsız ” 

Kablosuz Ağ Şifresini Kırmak ; çok popüler bir başlık oldu ama konumuz tam olarak bu olmasada buna yakın Windows 7 sonrası malesef kablosuz ağların profillerini Windows ortamında görüntüleyemiyoruz. Tabii ki bir yönden güvenlik ihlali olsada bazen unuttuğumuz bir şifreyi hatırlamamızda epey faydalı oluyor veya silmemiz gereken bir profili arayüz ortamında silebiliyorduk.

Fakat Windows 8 ve Windows 10 malesef bu yönetim paneli kaldırıldı. Belli ki güvenlik sebebiyle kaldırıldı fakat bazı problemleri yanında getirdi. Örneğin kablosuz ağınızın şifresini değiştirdiğinizde bir takım hatalarla karşılaşıyorsunuz. Kısaca varolan ağ profiliniz düzeltemiyorsunuz veya silemiyorsunuz. Bu durumda kullanıcılar şifre değiştirirken aynı zamanda ağın adını da değiştirmek zorunda kalıyorlar. Bu da karışıklıklara yol açıyor.

Peki Windows 8 ve 10 kullanıcıları Kablosuz Ağ Profillerini nasıl düzenleyebilir ?

Yönetici izinleri sahip bir komut satırı açıp ilk önce komutlarımızı tanıyalım

“netsh wlan show profiles”

temel kelimelerden de anlaşılacağı gibi bütün profilleri listele komutu oluyor.

Peki şifresi değişen veya sorun çıkartan kayıtlı kablosuz ağları nasıl silebilirsiniz ?
Netsh WLAN delete profile name=”Kablosuz Agınızın Adı”

Şifresini merak ettiğiniz kayıtlı kablosuz ağ profillerini nasıl görüntüleyebilirsiniz. ?
Netsh WLAN show profile name=”Kablosuz Agınızın Adı” key=clear

Komutu çalıştırdıktan sonra size uzun bir liste çıkartacak Key Content : “şifre burada” yazmaktadır. Bunun dışında şifreleme ile ilgili detaylı bilgiler vermektedir.

Daha bir çok raporlama yada dışarıya xml olarak çıkartma komutu mevcut fakat ben önemli olanları paylaşmak istedim. Kısaca ver şifreyi ben gireyim deyip wifi şifrenizi sizde girseniz karşınızdaki kişinin şifreyi öğrenmesi 1 saniyesini alacaktır. Bunun yerine şifrenizi belirli aralıklarla değiştirmenizi tavsiye ederim.

Dipnot : WPS özelliğiyle üzerindeki düğmesine basarak yada altında ki Pin kodunu girerek kullanımlarda ise güvenlik zafiyeti daha yüksektir. Brut Force ataklarıyla WPS Pin kodunuz kırılır. Bu neden WPS özelliğini mutlaka devre dışı bırakın ve periyodik olarak wifi şifrenizi değiştirin.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir