Jawbone UP3 inceleme ve detaylar koptu!

Iot cenkut 935

Giyilebilir Teknoloji Akıllı Bileklikler – Kişisel Antrenör (Yaşam Koçu)

Jawbone UP3 inceleme ve detaylar ; UP24 bozulmasıyla ve garantisinin bitmesiyle beraber artık yeni bir Yaşam koçu arayışına başladım. Birçok marka fitbit charge, Xiaomi Mi band 2 , Polar, Garmin HR gibi bir çok ürünü internet üzerinde araştırdım. Hepsi ucuzundan pahalısına kalp ritmi ölçmede çok başarılı olduklarını söylemekteydiler. Fakat benim aklımda Jawbone serisi ürünler kalmıştı tekrar dönüp UP4 ve UP3 araştırdım.

UP4 ürününde UP3 göre tek farkı kablosuz şarj özelliği olduğunu gördüm ve gerekli görmediğim için vazgeçtim.Sonrasında youtube üzerinde yabancı ve yerli incelemeleri izledim tüm incelemeler sadece genel özellikler üzerine idi. 3-5 ay kullanıp geri dönüş yapanların bilgilerini bulamadım.

Sonra cihazları fiyata göre sıraladığımda Xiaomi Mi band2 130 TL fiyatıyla cazip gelmişti fakat halen Kalp ritmi ( heart rate) ölçmesinin gerçeği yakın olup olmadığını kestiremiyordum. Sonuç olarak bir kişisel yaşam koçu aldığınızda 100-999 TL arasında istediğiniz ürünü alabilirsiniz ama gerçekten işine yarayıp yaramadığı çok önemlidir.

Sonunda Jawbone UP3 karar vererek yaklaşık 1 ay önce satın aldım. Satın aldığım kişi yurtdışından almış ve hiç kutusunu açmamış o nedenle daha uygun bir fiyata temin etmiş oldum. Ürünün daha önce aldığım UP24 olduğu gibi sadece şarj aparatı çıkıyor.UP24 stereo soketine benzer bir porttan şarj ederken UP3 ise mıknatıslı bir şarj aleti yapmışlar. Kullanımı daha pratik ve kolay sadece bilekli üstüne yaklaştırıyorsunuz geri tamamdır.

Jawbone UP3 inceleme ve detaylar ; İlk şarjı yaklaşık 3 saat gibi bir süre yaptıktan sonra kullanıma başladım . Beklediğim özellik anlık kalp atışı görmek idi fakat UP serisinde bilgileri depolayıp sonrasında bluetooth üzerinden UP uygulamasına aktardığından bu özellik anlık olarak izlenemiyor.

Jawbone UP3 inceleme ve detaylar ; Sensörler

UP3 kayış şeklinde iç kısımda toplam 5 sensörü bulunmakta bu da zaten kalp ritmi ölçümünü bence daha doğru şekilde gerçekleştirmektedir. Satın alma araştırması yaparken diğer akıllı bilekliklerde sadece üst kısımda 1veya2 sensör bulunmaktaydı. UP3 ise bileğinizdeki damarların bulundu kısıma sensör koymaları daha doğru ölçümler yakalamasına yol açtığını düşünüyorum.

Jawbone UP3 inceleme ve detaylar Kalp ritmi Jawbone UP3 inceleme ve detaylar kalp ritmiJawbone UP3 inceleme ve detaylar

UP3 inceleme ve detaylara bakacak olursak adım sayar, uyku izleme UP24 ile aynı fakat bu zamanlarda da sürekli kalp ritminizi ölçmeye devam ediyor. Örnek olarak bu verilere baktığımızda gece uyku modunda rüya gördüğüm zaman derin uykudan çıkıp kalp atışlarımın 119 kadar yükseldiğini gördüm. Birkaç farklı gece yaptığım testlerde rüya gördüğümde kalp ritmi ölçerin ciddi anlamda 50-60 bpm değerlerden 80-110 bpm değerlere ulaştığını belirteyim.

Jawbone UP3 inceleme ve detaylar ; adım sayar biraz abartılı geliyor, fakat bir iş yaparken yada merdiven çıkarken normalde attığınız adımdan daha fazla enerji harcıyorsunuz. Benim düşüncem burada adım sayarın başka sensörleri de olabilir mi ? bu konu çok teknik detaylara giriyor ama adım sayar çalışıyor.

 

 

26.03.2017 Düzenlemesi : Birkaç ylık kullanım sonrası bir sabah bileğimde koptu… Gösteriyor ki UP24 kadar sağlam değlmiş. Gerçi UP24 düğme sorunu vardı.. Tabii ki bu durum garanti girmeyecektir. Fakat Jawbone iletişime geçip durumu bildereceğim.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

“Jawbone UP3 inceleme ve detaylar koptu!” üzerine 5 yorum

 1. sinem dedi ki:

  Selamlar , aynı durumu ben de bugün yaşadım. Nasıl bir yöntem izlediniz paylaşabilir misiniz?

 2. cenkut dedi ki:

  Üretici ile irtibata geçtim Türkiye dist. Firması malesef garanti girmediğini ve onarım yapamadıklarını söyledi.

 3. sinem dedi ki:

  Ve jawbone kullanılamaz mı oldu yani 🙂 ona göre aksiyonumu planlayacağım

 4. cenkut dedi ki:

  Bende aynı sorunu yaşadım bu sefer mi band 2 aldım yaklaşık 1 haftadır sorunsuz kullanıyorum uygulaması jawbone kadar detaylı değil ama iş görüyor daha sağlam

 5. Akin dedi ki:

  Bu bilekliktem bense almıştım. O zaman yazdigimda bana yurtdışından yeni bilekli göndermişlerdi hediye olarak. Oda arızalandı sonra bi arkadaşım hediye edince 3. Bilekligi kullandım. Kısa bir süre sonra oda arıza yapınca bıraktım peşini.
  Sabah uyandırma özelliğine bayiliyorum ve diğer teknik konularda açık ara üstün buluyorum diğer bilekliklerden. Ancak gördüğüm kadarı ile sağlamlık sorunu ciddi şekilde devam ediyor.
  Resmen hevesi kursağında kalmak denen durum. Umarım birgün daha sağlamını yapmayı başarırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir