intel kaby lake 7. nesil işlemci Serisi

Donanım cenkut 601

intel kaby lake 7. nesil işlemci

intel kaby lake 7. nesil işlemci yakın tarihte duyurduğu Kaby Lake işlemci serisini tanıttı. Genel özellikleriyle Skylake serisine benzerlik gösteren bu yeni nesil işlemciler hem masaüstü hemde dizüstü bilgisayarlar için kullanılabiliecek. Aynı zamanda tablet bilgisayarlar ve masaüstü all in one bilgisayarlarda bu işlemci ailesini göreceğiz.

intel kaby lake 7. nesil işlemci

Performans Farkları 1.7 ile 15 kata kadar çoklu işlem ve iş performansını arttırmaktaıdr

4K UHD İçerikleri düşük güç tüketiminde 9.5 Saate varan pil ömrü ile sağlayabilmektedir.

intel kaby lake 7. nesil işlemci

intel kaby lake 7. nesil işlemci

Intel Skylake 6. Nesil ve Kaby Lake 7. Nesil Karşılaştırmasında ise 7.Nesil %12 üretkenlik performansı gösterirken, internet ortamında ise %19 daha hızlı ve performans oluşturmaktadır.

Masaüstü bilgisayar ailesinde ise Pentium serisi devam ediyor G3930, i7 serisinde 7700K işlemcilere kadar devam etmektedir.

İşlemci soketi 1151 ve 14nm şeklinde devam ederken, USB Type-C yapısını desteklemektedir, 4K kullanımda ise 1 günlük batarya ömrü sağlamaktadır.

Diziüstü bilgisayar serisinde HP Spectre x360 ve Dell XPS 13 serisinde üretime başlayan ürünlerin yanı sıra 12″ Macbook pro serislerinde de 2017 ortasında itibaren üretime başlanacağını duyurmaktadırlar.

Yeni nesil işlemcilerin üzerinde Intel HD Graphics 620 ekran kartı gelmektedir. FHD (1,920 x 1,080), QHD+ (3,200 x 1,800) ve UHD ekran çözünürlüklerini desteklemektedir.

Bellek (Ram) olarak ise dokunmatik melez tablet ve notebook karışımı ürünlerde ise LPDDR3-1866 SDRAM (onboard) kullanırken normal notebook ve masaüstü ürünlerinde DDR4 Ram kullanmaktadır.

Editörün Yorumu :

Genel olarak evet her yeni işlemciyle bilgisayar dünyasında biraz daha hızlanıyoruz fakat yeterli mi ? Halen çekirdek sayılarında ve Ghz güçlerde malesef bir ilerleme yok. Pazarlama daha çok ölçülemeyen özellikler üzerinden devam ediyor. Tabii bu durumun en büyük nedeni malesef ki Intel markasının alternatifi olmamasın kaynaklanıyor. Fakat bu tekel anlayışı mobil pazarda sökmüyor. Yok düşünsenize mobil pazarda işlemci tekel intel olsaydı ; epey maliyeti teknoloji sahibi olurduk. Tavsiye olarak Pentium serisi en az 4 çekirdekli i3-i5 serisinde en az 8 çekirdekli i7 serileri de 16 çekirdekli işlemciye sahip olmalıdır. Mobil tarafta ise Ultrabook serisi işlemciler düşük güç tüketimi yüksek batarya süresi mantıklı geliyor fakat sadece mobil notebook ve tabletler olabilir. Ama performans notebookları için düşük güç tüketimi malesef yanlış bir yaklaşım.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir