Dijital Para Bitcoin ve Alternatifleri

Bitcoin cenkut 765

Dijital Para Bitcoin ve Alternatifleri

Yıllardır duyduğumuz bitcoin kripto dijital para birimi, izlenemiyor, kontrol edilemiyor. Dijital Para Bitcoin ve Alternatifleri ; Dışardan bakan insanlar için tehlikeli ve şaibeli görünüyor. Ama gerçekler çok farklı son 1 yılda 1 bitcoin 600 USD değelerinden 1000 usd değerlerine doğru hızla tırmandı. Hiç bir ülkenin tekelinde değil gibi görünsede arada Çinli yatırımcıların yuan nın değer kazanmasıyla tekrar ciddi bir düşüş yapsada 3-4 hafta gibi sürede tekrar aynı noktaya geldi.

Blok zincirleri mantığıyla bütün verinin bir merkezde toplanmasına alternatif dağıtık bir veri merkezi ile güvenliği sağlarken aynı zaman anonim kalabiliyor.

Genel olarak baktığımız Madencilik, Yatırım ve Alışveriş gibi temel kavramlarda hayatımıza girmesi muhtemel bir gerçek dijital para birimleri…

Kısaca söyle diyebiliriz Bir bitcoin 30 ekim 2010 da 20 cent e alabilirdiniz. 10 $ a 50 tane almış olurdunuz ve şuan değeri 35.000 dolar ederdi. Kaçan balık büyük olur.

Madencilik

Yeni nesil çiftçilik olabilir mi ? Çünkü bu madenciliği yapacak her yatırımcı bir bütçe ayırıp  yatırım yapıp geri dönüşleri küçük küçük topluyor. Bu donanımlara birden fazla olduğu topluluklara Rig denilirken birden fazla rig ise farm denilmekte. Ülkemiz nufusuna göre %3 kadar kişi bu konuda bir şey bildiğini varsayarsak bu işe halen geç kalınmış değil gibi görünmektedir. Tabii ki bitcoin madenciliği için geç kaldığınızı belirtelim. Çünkü artık zorluk seviyesi ve madencilik cihazları maliyetleri artı ülkemizdeki elektrik maliyetini bir araya getirirsek bitcoin madenciliği yapmak mantıksız bir iş olur.Dijital Para Bitcoin ve Alternatifleri madencilğini yapmak epey bir yatırım gerektiriyor.

Alternatif dijital para birimlerinin madenciliği yapılabilir ve bunlar için asic denen özel cihazlara gerekte yok. Çünkü Bilgisayarınızın işlemcisi veya ekran kartı güçlüyse bu madenciliğe adım atabilirsiniz. İlk başlarda işlemci (CPU) üzerinden başlayan şimdilerde ise Ekran kartları (GPU) üzerinden devam eden bu madencilik faaliyetleri alternatif dijital para için artarak sürmektedir.

Bu alternatif dijital para birimlerinden en çok işlem göreni Etherium (ETH) sonrasın uzun bir liste gitmektedir. Her geçen gün yeni bir alternatif para birim ortaya çıkmakta ve birkaç zaman sonra ya sonlanmakta yada düşük başlangıç değerleriyle yavaş yavaş ilerlemektedir.(SlowStart)

Yatırım

Bitcoin ve Alternatifleri yatırım exchange işlemleri için küçük bir bütçe ile başlayabilirsiniz. Fakat Küçük riskler alıp öğrenme amaçlı yaptığınız işlemlerde şunu unutmayın risk yüksektir. Büyük oyuncular (balina deniliyor) kademeli alımlarla yeni bir dijital parayı yükseltebilir ve size yüksek fiyattan satıp çıkabilir bu durumda çok yaşandığı için işin uzmanlarına danışınız. Bu tip hizmetler veren şahıslar mevcut olup, genellikle anonim kalmak istemektedir. Bu anonimlik devlet vergi gibi konularda sıkıntı yaşamamalarından güvence altına almaktadır. Ama öğrenmek için çok küçük bir bütçe ile al sat yaparak bir şeyler öğrenebilirsiniz. Yeni çıkan dijital para ile ilgili olarak zorluk derecesi arttığında yada bir haber geldiğinde aşağı (dump) yada yukarı (pump) hareketler olabileceğini göreceksiniz. Bu tamamen bulunduğunuz piyasanın hacmine ve yatırımcıların psikolojine bağlıdır. Hiç bir değeri olmayan bir para birimini (coin) birden 100 kat daha değerli işlem görebilir hale gelebilir ve piyasanın hareketlerine göre 100 kat değer kaybettirelebilir. Bu aşamalarda kesinlik sizi zora sokacak meblalar yatırımlar yapmayınız.

Alışveriş

Şuan için ülkemizde bitcoin yada alternatiflerini kabul eden işletmeler bildiğim kadarıyla exchange işlemleri yapıyorlar. Fakat dünyada resturant, cafe gibi bitcoin yada alternatiflerini (altcoin) kabul eden işletmeler mevcut. Bazı servis sağlayıcılar VPN , Hosting , Domain gibi ücretleri bitcoin üzerinden kabul ediyorlar.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir