ARP Temizlemek ?

cenkut 514

Birçok worm, virüs ve spy ile bilgisayarlara zarar verilmekte, fakat son zamanlarda artık virüsler sadece bilgisayarları değil bilgisayarların çalışma ve iletişim ağlarına zarar vermeyi hedeflediler.Bunun en büyük örneğin ARP zehirleyen veya kandıran virüsler bunların başında da .bat ismini verdiğimiz virüsler gelmektedir.

ARP nedir ? Address Resolution Protocol ( Adres Çözümleme Protokolü)

Bilgisayarların ağ üzerinde haberleşebilmeleri için birbirlerinin macid adreslerini bilmeleri gerekir.Adres çözme işlemi modemin ip adresinden macid adresinin bulunup eşleştirilmesine denir. Yani sizin bilgisayarınız ağda diğer bilgisayar veya modemi bulmak için ip ve macid adreslerini Yerel Ağda Yayınlar bu işleme ARP “Local Broadcast” denir.

Arp Zehirlenmesi Nedir ?

Virüsler burada devreye girip sizin modem macid ve ip adresini kendi sunucusunun üzerinden veya virüslü bilgisayar üzerinden çıkartır. Böylece virüs sizin bilgilerini bir süzgeçten geçirerek şifre ve değerli kişisel bilgilerinizi eler bunları kötü niyetli kişilere ulaştırır.

Arp Temizle İşlemi Nasıl Yapılır ?

Aslında kesin çözüm değildir.Çünkü sürekli ARP zehirleyebilmek mümkündür.CommandLine satırın aşağıdaki komutlar ile ARP sıfırlayabilir yada ARP siz tanımlayabilirsiniz.

arp -a (enter)     | Ağınızdaki İP adreslerinin MACID adreslerini tablo halinde görürsünüz |

arp -s [MODEM MACID ADRESİ] (enter)      | Böylece MODEMinizin Macidsini tanıtınız bilgisayarı açıp kapatana kadar bu kayıt durur.|

arp -d   (enter)  |Tüm kayıtlı ARP listesini temizler ve yeniden ARPları talep eder.Yani Yerel Ağınızda Yayın yapar. Local Broadcast |

komutlar ile ARP kontrol edebilirsiniz. Fakat kesin çözüm bilgisayar ve bilgisayarlarınızdaki virüsleri temizleyerek çözülür.ARP kontrol eden yazılımlar vardır fakat ağınızdaki bir arp zehirleyen virüs varsa program sadece uyarı veririp durur.

ARP Virüslerini temizlemek için Ağ Bağlantınızı kesip, bilgisayarlarını güvenli modda güncel antivirüs programınıza veya o virüsün Removal Tool ile taratıp silebilirsiniz. Bazı virüsler Sistem Geri Yükleme Noktalarına bulaşmaktadırlar.O yüzden Bilgisayarım’a sağ tuş ile tıklayıp açılan pencerede Sistem Geri Yükleme Özelliğini devre dışı bırakıp taratırsanız daha etkili olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir