AirDrop ve HardFork

Alternatif cenkut 127

AirDrop

Sizden genellikle Etheruim adresinizi isteyerek Ether ERC20 token dağıtımını yapar. Bir Google formu üzerinden email, twitter , facebook ve bitcointalk gibi sosyal ağlarda ki kullanıcı adınızı ve etherium wallet adresinizi sizden alarak airdrop dediğimiz yeni lansmanı yapılan coinlere sahip olmuş olursunuz.Burada ki amaç şudur sizden twitter facebook gibi sosyal ağlarda takip ve beğenmenizi bitcointalk üye olmuş olmanızı talep ederler.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli konu sizden hiçbir zaman şifre ve private key istenmez.

Bu gibi durumlarda verdiğiniz ether adresinizde ki token ve etherleri kaybedebilirsiniz.

Lütfen Airdrop katılırken kopyala yapıştır yaparken dikkat olunuz. Sizden hiçbir şekilde Private Key istenmez.

AirDrop örnek bir site : http://airdropalert.com

 

HardFork  Çatallanma Nedir ?

Fork : çatallanma şu anlama gelir devam eden bir block zincirinde yeni bir fork yapacağını söyleyen ekip zincir o blok sayısına ulaştığında cüzdanında coin olanlara aynı miktarda yada daha fazla coin verir.

Bitcoin ile başlayan bu fork olayları öncelikle korkutsada sonrasında büyük fırsatlara kapı açtı. Bildiğiniz gibi Bitcoin Cash çıkışı da bu fork ile oldu. Her forkta bir blok numarası yada tarih duyurusu yapılır.  Diyelim ki blok numarası 499.999 ise şuan blok durumuna blockexplorer gibi siteleriden bakınız. Eğer blok süresi geçmediyse o anda o coin cüzdanınızda varsa ve cüzdanınız bu forku destekliyorsa size havadan o coinden gelecektir. Bu da airdrop benzer bir durum oluşturmaktadır. Birde bu hardfork 1:1 oran verenler varken bazıları ise 1:1000 vermektedir. Mesela BCX forkunda 1:1000 şeklinde coin dağıtılmıştır. Borsalarda bazı forkları desteklediler. Fakat tüm Bitcoin Forklarını destekleyen binance borsasıdır. Bu link üzerinden ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{cenkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir